Tagged With price

9

Is it the fuel? Not really. Even though giant passenger jets do guzzle down fuel at a ridiculous 2km per gallon — seriously, they need 8l of jet fuel for every mile travelled — there areso many people on an aeroplane that the fuel cost gets split down to a much more reasonable price: a per person fuel efficiency of 169km per gallon. That's good! So why is flying so expensive? It's everything else.

3

The ultimate way to stay in contact with your friends while in the wilderness? This Garmin Rino 650T allows you to track each other's positions and communicate by voice or text, outside mobile service. It's a GPS tracker and trail guide that also lets you talk with your friends over 5km away.

1

Meet my new favourite backpack. At 48 litres, the REI Traverse is just the right size for shorter trips, secures its load so tight that it's silent, makes room for oddly-shaped equipment and provides ample airflow across your back. All that for just $250.